Czy szkoła to tylko nauka?

Każdy etap edukacji jest dla naszego rozwoju niezwykle ważny. Sama szkoła najczęściej kojarzy nam się jedynie ze skrupulatną nauką każdego z obowiązujących nas przedmiotów. Natomiast jest to miejsce, które pełni również inne niemniej ważne role. Nie bez powodu mówi się, że jest to nasz drugi dom, w końcu spędzamy tam dużą część naszego dnia. Z tego powodu, to właśnie tutaj młodzi ludzie uczą się funkcjonowania w społeczeństwie, kształtują swój charakter czy lepiej poznają siebie. Dobrze jest się bliżej przyjrzeć co jeszcze, oprócz pozyskiwania wiedzy, może dać nam szkoła.

Funkcjonowanie w społeczeństwie

Dla sporej części młodych osób, szkoła oznacza pierwszy, bliższy kontakt z rówieśnikami. Oczywiście, bez wątpienia miały one relacje ze znajomymi z podwórka czy tymi w przedszkolu, ale w głównej mierze była to tylko zabawa. Idąc do szkoły, takie relacje stają się poważniejsze. Dzieci mają za zadanie odnaleźć się w grupie, z którą spędzą najbliższe lata. Określają swoją pozycję, budują przyjaźnie i uczą się zaufania oraz wzajemnego szacunku. Z czasem zaczną zauważać jak ważna jest współpraca, by osiągnąć wspólny cel. Pozwoli im to na coraz lepsze rozdzielanie zadań według umiejętności każdej osoby w grupie. W tym wszystkim będą nieustannie kształcić się w prawidłowej komunikacji, która tylko na pierwszy rzut oka wydaje się banalnie prosta. Oczywiście takich umiejętności jest o wiele więcej i to co na pewno można o nich powiedzieć to, to, że są równie istotne co wiedza przekazywana przez książki szkolne.

Rozwijanie pasji

Szkoła z początku stanowi dla dzieci nowy, nieznany dotąd świat, którego z dnia na dzień się uczą. Przedmioty, które ich obowiązują są bardzo zróżnicowane i wymagają od nich szerszego spojrzenia na rzeczywistość. Każda z lekcji może spowodować, że młody człowiek zostanie na tyle zainteresowany, że sam będzie chciał zgłębiać dany temat. To świetna szansa na wykorzystanie tej pojawiającej się iskierki i wsparcie go w podążaniu tą ścieżką. Może okazać się to jego pasją, która w przyszłości przerodzi się w pracę przynoszącą satysfakcję i spełnienie. Oczywiście nie muszą być to standardowe dziedziny, ponieważ nierzadko bywa tak, że to na przykład zajęcia artystyczne potrafią porwać niejednego młodego człowieka. Warto zapisać dziecko na dodatkowe warsztaty pozalekcyjne, by mogło bez przeszkód się w tym rozwijać. Takim obszarem może okazać się również jakaś konkretna dyscyplina sportowa, którą dziecko poznało na lekcjach wychowania fizycznego. Świetnym rozwiązaniem jest także zapisanie dziecka do koła naukowego, które organizowane jest w ramach działalności szkoły.

Rozwój kulturalny

Uczęszczanie do szkoły nie stanowi jedynie nudnego i przykrego obowiązku, który obejmuje książki szkolne i wielogodzinną naukę. Oczywiście, prawdą jest, że dzieci mają za zadanie przyswoić sporą ilość materiału, który z roku na rok jest coraz trudniejszy, natomiast nierzadko jest to wspierane i urozmaicane poprzez liczne wyjścia czy to do kina, teatru, czy muzeum. Dzięki tak zwanym zacięciom w terenie, młody człowiek może na własne oczy zobaczyć to o czym się uczy, a w konsekwencji zostanie to w jego głowie na dłużej. Oprócz tego może okazać się, że będzie to jego pierwsze zetknięcie z kulturą. Nawiązując nieco do wcześniej poruszanej kwestii czyli pasji, to również może okazać się tutaj nieocenione. W szkole organizowane są liczne przedstawienia, które umożliwią dzieciom stanięcie przed publicznością i odegranie nauczonych ról. Pozwala im to między innymi na kształtowanie pewności siebie czy obycie ze sceną. To niezwykle ważne umiejętności, które bez wątpienia przydadzą się w przyszłości, kiedy nadejdzie czas wystąpień publicznych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij