Dlaczego warto zdecydować się na studia podyplomowe?

Już od wielu lat w Polsce można zauważyć pewien trend związany z potrzebą nieustannego dokształcania się. Co ciekawe, dotyczy on nie tylko młodych osób, ale praktycznie ludzi w każdym wieku. Z tego względu stale rośnie zainteresowanie różnego rodzaju kursami, a także studiami podyplomowymi, na które można zdecydować się już po ukończeniu studiów I stopnia. A zatem, dlaczego warto zapisać się „podyplomówkę” i kiedy warto to zrobić? 

Studia podyplomowe dlaczego warto?

Studia podyplomowe to doskonały sposób na podniesienie poziomu kwalifikacji zawodowych, zwłaszcza przy dynamicznie zmieniających się potrzebach rynku pracy. Warto się na nie zdecydować również wtedy, gdy chcemy postawić na rozwój osobisty lub po prostu podnieść poziom tzw. kompetencji miękkich. Za wyborem „podyplomówek” przemawia jednak znacznie więcej argumentów.

Studia podyplomowe zalety:

1. Organizacja studiów podyplomowych

Niewątpliwą zaletą tej formy edukacji jest jej sposób organizacji. Otóż, takie studia podyplomowe najczęściej trwają dwa semestry (przy niektórych kierunkach mogą one być wydłużone do czterech, a czasem skrócone tylko do jednego semestru). Jeśli więc zaczniemy je w październiku i skończymy w czerwcu to de facto potrwają one jedynie 9 miesięcy. 

Przy takiej organizacji nauki, wiedza przekazywana jest w sposób bardziej intensywny, a to z kolei pozwala na efektywne zarządzanie czasem. Kwestia ta jest niezwykle ważna, ponieważ najczęściej na studia podyplomowe decydują się osoby pracujące, które w takiej sytuacji muszą pogodzić życie zawodowe z uczelnianym, a nierzadko również rodzinnym. 

Co więcej, za sprawą zdalnego nauczania wymuszonego pandemią, nadal na niektórych uczelniach i kierunkach oferowane są studia podyplomowe online, dzięki czemu możemy na nie uczęszczać z domu lub praktycznie każdego innego zakątka świata, pod warunkiem że mamy tam dostęp do Internetu. Takie rozwiązanie to dobra alternatywa dla tych osób, które z różnych powodów nie są na tyle mobilne, by móc studiować w trybie stacjonarnym. 

2. Pozyskanie nowych uprawnień i specjalizacji 

„Podyplomówki” umożliwiają nabycie konkretnych umiejętności w krótszym czasie, dzięki czemu nie ma potrzeby kończenia kolejnych studiów magisterskich. Z tego też względu tak dużą popularnością cieszą się kierunki menedżerskie, ale też te związane z branżą IT czy nowymi technologiami. Motywacją do podjęcia studiów podyplomowych może być także potrzeba zmiany pracy lub stanowiska, wówczas w relatywnie krótkim czasie, możemy wzbogacić CV i podnieść swoją konkurencyjność na rynku pracy. 

Studia podyplomowe to jednak przede wszystkim inwestycja w rozwój osobisty. Dzięki takiej formie edukacji jesteśmy w stanie, w stosunkowo krótkim czasie, zdobyć nowe umiejętności i zwiększyć swoją wiedzę z danej dziedziny, a to czyni nas atrakcyjniejszymi na rynku pracy. Jeśli więc chcemy się przebranżowić lub zawalczyć o awans w obecnej pracy to warto postawić właśnie na studia podyplomowe. 

3. Nadążanie za potrzebami rynku pracy

Nie zawsze wybór studiów jest trafiony, co często uzmysławiamy sobie podczas ich kończenia lub tuż po rozpoczęciu pracy w zawodzie. Do tego dochodzą dynamiczne zmiany potrzeb rynku, co może skutkować tym, że obrany przez nas kierunek studiów nie jest już tak atrakcyjny ani dla nas samych, ani dla potencjalnego pracodawcy. W takich właśnie momentach najczęściej decydujemy się na całkowitą zmianę obranej przez nas ścieżki zawodowej. W realizacji tego celu pomagają nam studia podyplomowe, które umożliwiają w krótkim czasie pozyskanie nowych kompetencji i umiejętności. Co więcej, głównym założeniem tej formy edukacji jest połączenie wiedzy teoretycznej z praktyką, dlatego przy wykorzystaniu tego narzędzia nawet całkowita zmiana swojej dotychczasowej kariery jest możliwa. 

Dla kogo przeznaczone są studia podyplomowe?

Studia podyplomowe to forma edukacja przeznaczona dla osób, które posiadają co najmniej tytuł licencjata lub inżyniera. Niekiedy wymagany jest tytuł magistra. Chętnie korzystają z niej absolwenci, którzy właśnie będą wstępować na rynek pracy. Dzięki „podyplomówce” poszerzają zakres swoich kompetencji i dostosowują swoje umiejętności do potrzeb rynku. 

Niekiedy podstawowe studia nie wystarczą i wręcz konieczne jest uzupełnienie ich studiami podyplomowymi. Taka sytuacja może dotyczyć na przykład magistrów filologii, którzy chcąc pracować w zawodzie nauczyciela, muszą posiadać również przygotowanie pedagogiczne. 

Kiedy warto rozpocząć studia podyplomowe?

Niewątpliwą zaletą studiów podyplomowych jest to, że możemy się na nie zdecydować praktycznie na każdym etapie życia, bez względu na wiek. Często jednak na taki krok decydują się absolwenci uczelni wyższych, którzy chcą wzbogacić swoje CV i poszerzyć zakres swoich kompetencji. Poza tym, są świadomi tego, iż pracodawcy szukają osób z doświadczeniem i praktyką, a studia  podstawowe niestety kojarzą się im raczej z teorią. Dlatego by być atrakcyjniejszymi na rynku pracy, decydują się na „podyplomówki”, które w wielu sytuacjach mogą zrekompensować im brak doświadczenia zawodowego. 

Rozwiązanie to jest również atrakcyjne dla osób, które funkcjonują na rynku pracy już od dłuższego czasu, ale chcą się przebranżowić lub pozyskać nowe umiejętności w celu ubiegania się lepsze stanowisko. Niekiedy motywacją do tego typu działania jest po prostu potrzeba wewnętrzna – samodoskonalenia się. Nie muszą za tym iść wymierne korzyści, ani potrzeba osiągnięcia sukcesu zawodowego. Studia podyplomowe są bowiem dobrą okazją do rozwijania swoich pasji i poszerzania wiedzy z obszarów, które nas po prostu interesują. Z tego też względu na przykład na zajęciach z historii sztuki możemy spotkać prawników. 

Oferta rynkowa studiów podyplomowych jest niezwykle bogata, dlatego przed ich wyborem warto dobrze zastanowić się, czego oczekujemy, co tak naprawdę nas interesuje. A gdy już się na nie zdecydujemy to zaplanujmy sobie dokładnie czas przeznaczany na edukację i w pełni go wykorzystajmy.

Partnerem artykułu jest strona kire.pl.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij