Do niedawna nauka języka obcego kojarzyła się głównie z mozolnym wkuwaniem słówek i godzinami spędzanymi nad książkami. Na szczęście, dzięki zdobyczom techniki i rosnącej liczbie pomocy do nauki języka, wcale tak nie musi być. Szczególnie jeśli twoim celem jest nauka języka. By ci pomóc, opisaliśmy 5 ciekawych sposobów na naukę angielskiego w domu. Znasz je wszystkie?

1. YouTube

Z pewnością YouTube kojarzy ci się głównie ze śmiesznymi filmikami, czy popisami celebrytów, ale uwierz, na tej najpopularniejszej platformie video na świecie aż roi się od kanałów i materiałów przydatnych w nauce angielskiego. Zarówno polskojęzyczne, jak i prowadzone w języku Szekspira filmiki pomogą ci wniknąć w niuanse tego języka, i to niezależnie od stopnia zaawansowania. Jak znaleźć wartościowe materiały? Z polskich kanałów polecić warto prowadzony przez Arlenę Witt “Po cudzemu”, w którym bardzo duży nacisk stawia się na prawidłową wymowę, praktyczne użycie języka i przykłady rodem z anglojęzycznych programów i przemówień. Całość podana w całkiem luźnej, przyjemnej w odbiorze oprawie. Inne, warte polecenia kanały po polsku to Study English Online (na którym znajdziesz sporo gramatyki, wymowy i przygotowania na egzaminy maturalne) czy Pola Accent Maker, na którym poćwiczysz prawidłowy akcent i umiejętności praktycznej komunikacji. 

Z materiałów anglojęzycznych zdecydowanie warto polecić obszerne materiały zgromadzone na kanale BBC Learn English. To profesjonalnie prowadzony kanał, na którym można znaleźć różnego rodzaju i długości materiały, stworzone w przykuwający uwagę sposób. Inny, godny polecenia kanał to Learn English with Papa Teach Me – ciekawie i wciągająco zaserwowano tam zagadnienia gramatyczne, słówka, wymowę i akcenty, dzięki przeplataniu ciekawostkami i wydarzeniami z życia. 

2. Darmowe programy i aplikacje do nauki języka

Wbrew pozorom w zaciszu domowym można skorzystać z oferty dziesiątek kursów, pozwalających na szlifowanie swojego angielskiego. Wiele z nich dostępnych jest w przystępnej formie aplikacji mobilnych na smartfon czy tablet. Do takich aplikacji warto zaliczyć np. Memrise (wersja na telefon i komputer – online; oferuje nie tylko jeden, oficjalny kurs, ale również całe mnóstwo przygotowanych przez użytkowników), Duolingo (jedna z najpopularniejszych aplikacji do nauki języków, pozwalająca w kolorowy i multimedialny sposób przyswajać kolejne zagadnienia związane z językiem angielskim) czy Busuu (bardzo ciekawie prowadzone lekcje, stopniowo wprowadzające gramatykę, współtworzone ze wsparciem społeczności). Każde z nich mają również wersje płatne, ale nie zawsze jest to niezbędne. 

3. Oglądanie filmów i seriali po angielsku

Obecnie mamy większy i łatwiejszy dostęp do materiałów w języku angielskim niż kiedykolwiek wcześniej. Przekłada się na to nie tylko ekspansja amerykańskiej kultury, ale także rosnąca popularność internetu. Możliwość oglądania filmów i seriali w oryginalnych, angielskich wersjach językowych pozwala na zapoznanie się z językiem używanym na co dzień, w naturalnych, życiowych sytuacjach. Dzięki temu znane nam się staną nie tylko słówka, ale całe zwroty i konstrukcje, pasujące w danej sytuacji. Świetnie sprawdzą się w tej roli następujące filmy i seriale – Sesame Street, Friends, Desperate Housewives, Harry Potter, Star Wars czy Matrix. Oczywiście w oryginalnych wersjach językowych. W jaki sposób uczyć się angielskiego i innych języków z filmów i seriali pomoże Ci Metoda Skandynawska – wejdź na metodaskandynawska.pl i dowiedz się więcej.

4. Podcasty

Chyba nie można lepiej wykorzystać czasu spędzanego na pracach w domu, czy jazdę samochodem, niż słuchając podcasty. Gdyby połączyć je z nauką języka to otrzymamy połączenie idealne. Wśród polecanych podcastów z pewnością powinno znaleźć się miejsce dla 6 minut English od BBC, The English we Speak (również od BBC), The American Life, Global news podcast (podsumowanie tygodniowych newsów z BBC) czy Scientific American Podcast: 60-Second Sience. Każdy z nich opowiada o czymś interesującym i pomaga poprawić umiejętność rozumienia mowy Szekspira. 

5. Gry komputerowe 

Często postrzegane jako złodziej czasu, gry komputerowe mogą okazać się szalenie przydatne w nauce języka. Zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na ich zakup w angielskiej wersji językowej, a już szczególnie, jeśli są to gry, w których komunikujesz się z innymi graczami. Adrenalina, konieczność podejmowania szybkich decyzji i komunikacja wyłącznie po angielsku – to sprawdzony sposób na naukę, który pomógł już tysiącom osób.