5 sposobów na nauke angielskiego w domu

5 sposobów na nauke angielskiego w domu

Do niedawna nauka języka obcego kojarzyła się głównie z mozolnym wkuwaniem słówek i godzinami spędzanymi nad książkami. Na szczęście, dzięki zdobyczom techniki i rosnącej liczbie pomocy do nauki języka, wcale tak nie musi być. Szczególnie jeśli twoim celem jest nauka języka. By ci pomóc, opisaliśmy 5 ciekawych sposobów na naukę angielskiego w domu. Znasz je wszystkie?

1. YouTube

Z pewnością YouTube kojarzy ci się głównie ze śmiesznymi filmikami, czy popisami celebrytów, ale uwierz, na tej najpopularniejszej platformie video na świecie aż roi się od kanałów i materiałów przydatnych w nauce angielskiego. Zarówno polskojęzyczne, jak i prowadzone w języku Szekspira filmiki pomogą ci wniknąć w niuanse tego języka, i to niezależnie od stopnia zaawansowania. Jak znaleźć wartościowe materiały? Z polskich kanałów polecić warto prowadzony przez Arlenę Witt „Po cudzemu”, w którym bardzo duży nacisk stawia się na prawidłową wymowę, praktyczne użycie języka i przykłady rodem z anglojęzycznych programów i przemówień. Całość podana w całkiem luźnej, przyjemnej w odbiorze oprawie. Inne, warte polecenia kanały po polsku to Study English Online (na którym znajdziesz sporo gramatyki, wymowy i przygotowania na egzaminy maturalne) czy Pola Accent Maker, na którym poćwiczysz prawidłowy akcent i umiejętności praktycznej komunikacji. 

Z materiałów anglojęzycznych zdecydowanie warto polecić obszerne materiały zgromadzone na kanale BBC Learn English. To profesjonalnie prowadzony kanał, na którym można znaleźć różnego rodzaju i długości materiały, stworzone w przykuwający uwagę sposób. Inny, godny polecenia kanał to Learn English with Papa Teach Me – ciekawie i wciągająco zaserwowano tam zagadnienia gramatyczne, słówka, wymowę i akcenty, dzięki przeplataniu ciekawostkami i wydarzeniami z życia. 

2. Darmowe programy i aplikacje do nauki języka

Wbrew pozorom w zaciszu domowym można skorzystać z oferty dziesiątek kursów, pozwalających na szlifowanie swojego angielskiego. Wiele z nich dostępnych jest w przystępnej formie aplikacji mobilnych na smartfon czy tablet. Do takich aplikacji warto zaliczyć np. Memrise (wersja na telefon i komputer – online; oferuje nie tylko jeden, oficjalny kurs, ale również całe mnóstwo przygotowanych przez użytkowników), Duolingo (jedna z najpopularniejszych aplikacji do nauki języków, pozwalająca w kolorowy i multimedialny sposób przyswajać kolejne zagadnienia związane z językiem angielskim) czy Busuu (bardzo ciekawie prowadzone lekcje, stopniowo wprowadzające gramatykę, współtworzone ze wsparciem społeczności). Każde z nich mają również wersje płatne, ale nie zawsze jest to niezbędne. 

3. Oglądanie filmów i seriali po angielsku

Obecnie mamy większy i łatwiejszy dostęp do materiałów w języku angielskim niż kiedykolwiek wcześniej. Przekłada się na to nie tylko ekspansja amerykańskiej kultury, ale także rosnąca popularność internetu. Możliwość oglądania filmów i seriali w oryginalnych, angielskich wersjach językowych pozwala na zapoznanie się z językiem używanym na co dzień, w naturalnych, życiowych sytuacjach. Dzięki temu znane nam się staną nie tylko słówka, ale całe zwroty i konstrukcje, pasujące w danej sytuacji. Świetnie sprawdzą się w tej roli następujące filmy i seriale – Sesame Street, Friends, Desperate Housewives, Harry Potter, Star Wars czy Matrix. Oczywiście w oryginalnych wersjach językowych. W jaki sposób uczyć się angielskiego i innych języków z filmów i seriali pomoże Ci Metoda Skandynawska – wejdź na metodaskandynawska.pl i dowiedz się więcej.

4. Podcasty

Chyba nie można lepiej wykorzystać czasu spędzanego na pracach w domu, czy jazdę samochodem, niż słuchając podcasty. Gdyby połączyć je z nauką języka to otrzymamy połączenie idealne. Wśród polecanych podcastów z pewnością powinno znaleźć się miejsce dla 6 minut English od BBC, The English we Speak (również od BBC), The American Life, Global news podcast (podsumowanie tygodniowych newsów z BBC) czy Scientific American Podcast: 60-Second Sience. Każdy z nich opowiada o czymś interesującym i pomaga poprawić umiejętność rozumienia mowy Szekspira. 

5. Gry komputerowe 

Często postrzegane jako złodziej czasu, gry komputerowe mogą okazać się szalenie przydatne w nauce języka. Zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na ich zakup w angielskiej wersji językowej, a już szczególnie, jeśli są to gry, w których komunikujesz się z innymi graczami. Adrenalina, konieczność podejmowania szybkich decyzji i komunikacja wyłącznie po angielsku – to sprawdzony sposób na naukę, który pomógł już tysiącom osób. 

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij