Egzamin ósmoklasisty – o czym nie możesz zapomnieć?

Pierwszy egzamin ósmoklasisty odbędzie się w roku szkolnym 2018/2019. Do roku 2021 uczeń będzie przystępował do trzech obowiązkowych przedmiotów tj. języka polskiego, matematyki, czy też języka obcego nowożytnego.  Warto tutaj wiedzieć, że uczeń może wybrać tylko taki język, którego uczy się w szkole. Niezależnie, czy jest to egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego (tu fajnie opisane LINK ), czy też polskiego kluczową rolę odgrywa przygotowanie i powtarzanie materiału.

Dlaczego egzamin ósmoklasisty jest tak ważny?

Egzamin ósmoklasisty jest pierwszym poważnym egzaminem w jego życiu. Zatem kluczowe jest tutaj przygotowanie. Warto wykonywać codzienne powtórki i ćwiczenia, aby uzyskać jak najlepszy wynik. Należy tutaj pamiętać, że egzamin jest obowiązkowy i jest on przepustką, aby dostać się do wymarzonego liceum. Warto jeszcze wiedzieć, że jeżeli myśli się o studiach na prestiżowej uczelni, to oczywiście pierwszym krokiem jest osiągnięcie wysokiego wyniku na tym egzaminie. Warto tutaj zdecydować się na korzystanie z repetytoriów, dzięki którym można łatwo i szybko sprawdzić swoją wiedzę z określony przedmiotów, jakie pojawią się na egzaminie. Trzeba jeszcze wiedzieć, że  do egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego mogą podejść tylko uczniowie, którzy w szkole uczyli się tego języka.

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego – co trzeba wiedzieć i o czym nie można zapomnieć?

Pierwszego dnia odbędzie się egzamin z języka polskiego. Będzie on trwać 120 minut. Na tym egzaminie będą znajdować się zarówno pytania otwarte, jak i zamknięte. Zatem egzaminowany musi wykazać się logicznym myślenie, umiejętnie stosować określone środki stylistyczne i poprawną gramatykę. Nacisk kładzie się również na wysnuwanie wniosków i czytanie ze zrozumieniem. Oczywiście trzeba również wykazać się znajomością obowiązkowych lektur. Zatem w pytaniach otwartych ósmoklasista ma za zadanie wybrać odpowiedź. Mogą to być to pytania jednokrotnego wyboru, bądź też wielokrotnego wyboru. Oczywiście uczeń za zadanie będzie miał również napisać wypracowanie w oparciu o określony temat. Na egzamin z języka polskiego uczeń ma obowiązek przynieść tylko długopis, bądź pióro z czarnym atramentem.

Egzamin ósmoklasisty z matematyki – co trzeba wiedzieć i o czym nie można zapomnieć?

Drugiego dnia odbędzie się egzamin z matematyki. Będzie on trwało 100 minut. Należy zabrać ze sobą oprócz długopisu lub pióra z czarny tuszem, jeszcze linijkę, jednak wszelkiego rodzaju urządzenia elektroniczne, czy też kalkulatory są zabronione. Na egzaminie pojawi się od 19 do 23 zadań, gdzie około 15 to zadania zamknięte, z kolei pozostałe to zadania otwarte. Na tym egzaminie będą sprawdzane umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy matematycznej. Istotne znaczenie ma znajomość wzorów i umiejętność ich stosowania w praktyce, podobnie jak analiza i interpretacja zadań matematycznych i zastosowanie odpowiedniego planu, dzięki któremu rozwiąże się zadanie. Warto na samym początku dokładnie i powoli czytać polecenia, następnie zacząć rozwiązywać zadania, które nie sprawiają problemu.

Egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego – co trzeba wiedzieć i o czym nie można zapomnieć?

Egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego odbędzie się trzeciego dnia i będzie trwać 90 minut. Jak wiadomo umiejętność posługiwania się językiem obcym jest bardzo istotna. Na egzaminie znajdą się zarówno pytania otwarte, gdzie egzaminowany będzie musiał uzupełnić tekst, czy też napisać wypowiedź pisemną. Również na egzaminie pojawią się zadania sprawdzające rozumienie ze słuchu, jak i rozumienie tekstów pisanych. Część zadań będzie miała formę pytań zamkniętych, zatem ósmoklasista będzie miał za zadanie wybrać jedną poprawną odpowiedź, mogą to być również zadania typu prawda – fałsz, jak i zadania wielokrotnego wyboru. Przygotowanie do egzaminu z języka angielskiego pełni kluczową rolę, aby uzyskać bardzo dobry wynik. Tutaj pomocne niewątpliwie są repetytoria, gdzie uczeń może ćwiczyć różne typy zadań, a dodatkowo sprawdzać wyniki. Warto zatem ćwiczyć codziennie, dzięki temu podczas egzaminu uczeń nie będzie się tak stresował tym bardziej jeżeli będzie pewny swojej wiedzy i umiejętności. Warto dodatkowo przerabiać takie materiały do egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego, które sprawiają największy problem.

Najważniejsze jest przygotowanie do egzaminu, zatem należy ćwiczyć.  Nacisk należy kłaść na tematy, czy działy, które sprawiają największy problem. Zatem np. materiały do egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego powinny obejmować ćwiczenia ze słuchu, ćwiczenia słownictwa i jego stosowania, podobnie jak znajomość gramatyki i jej poprawnego stosowania.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij