Jak się uczyć?

Jak się uczyć?

Poznajemy nowe słowa, gdy jesteśmy dzieci. Dzieje się to w sposób automatyczny. Jesteśmy ciekawi świata. Ciągle pytamy się naszych rodziców i innych bliskich dlaczego. To normalne, a sprawia, że stajemy się coraz mądrzejsi. Czy nie moglibyśmy w taki sposób zachowywać się przez resztę naszego życia. Jest to możliwe, więc tym bardziej powinniśmy się nad tym zastanowić. A to może później decydować o tym, jakiej jakości życie prowadzimy. Myślmy więc o przyszłości, na którą sami mamy wpływ. Nikt nie jest w stanie zadecydować o tym, jak będziemy żyli, gdzie mieszkali, jak pracowali, ile zarabiali i tak dalej. O tym wszystkim decydujemy my sami. Im wcześniej sobie to uświadomimy, tym lepiej.

Inwestujemy w siebie

inwestujemy w siebie przez naukę

Okazuje się, że my sami jesteśmy najlepszą inwestycję. I dobrze, jeśli się na niej dokładnie skupimy. Dopiero to działanie może sprawić, że później będzie nam znacznie łatwiej. Zaczniemy pozytywnie odbierać różnorodne osoby. Dojdziemy do wniosku, że współpraca z nimi jest dla nas ważna. To osoby, które inspirują nas, zachęcają do nauki. A możliwe, że także posiadają listę ciekawych książek i kursów online, w których i my moglibyśmy uczestniczyć. Jeśli korzystamy z takiego wsparcia, prosimy o pomoc, to później nasze osiągnięcia życiowe również prezentują się znacznie lepiej.

Pamiętajmy o tym, że my mamy wpływ na ilość przeczytanych książek, wysłuchanych audiobooków i przebytych kursów. Nikt tego nie zrobi za nas. Moglibyśmy przez cały czas wypoczywać na kanapie. Ale czy takie zachowanie, lenistwo, zniechęcenie, okazuje się dla nas dobre. Większość z nas przekonuje się, że nie. A osoby, które odniosły sukces zawodowy wspominają, że nie stało się to tak przez przypadek. Musieli włożyć dużo pracy, zorganizowania, dyscypliny i samozaparcia. Dopiero coś takiego umożliwiło im dojść do miejsca, w którym aktualnie się znajdują.

Dalsza praca nad sobą

dalsza praca nad sobą

Nasz rozwój nigdy nie ma granicy, więc jeśli dobrze zaczniemy, to później będziemy w stanie osiągać znacznie lepsze wyniki. Starajmy się to uwzględniać i później cieszyć się z osiągnięć, które zdobywamy w tym kierunku. Możliwe, że na tej podstawie będziemy również po 40 roku życia dalej się uczyć, szkolić. A czy warto?

Gdybyśmy spojrzeli na pewne osoby sukcesu, to zauważymy, że największe możliwości finansowe uzyskali dopiero po 40, 60 czy nawet 70 roku życia. Nie oznacza więc to, że rozwój w życiu zawodowym jest dostępny tylko dla osób młodych. Także osoby starsze mogą w tym kierunku przodować i bardzo dobrze, jeśli starają się to uczynić.

Trudno się podnieść

trudno się podnieść do nauki

Mamy gorsze chwile w swoim życiu. A jeśli jeszcze się one nie pojawiły, to na pewno kiedyś tak będzie. I ważne jest, abyśmy jak najszybciej wypracowali sobie właściwe podejście do nich. Dzięki temu z czasem dostrzeżemy, że małe i duże porażki wiele nas uczą. Przestajemy z czasem popełniać mniej błędów. Nabieramy doświadczenia. Mamy większy szacunek do siebie i innych. To wszystko jest w stanie zadecydować o tym, jak niedługo zaprezentują się nasze możliwości.

Dobrze jest spojrzeć na swoje ograniczenia z większej perspektywy. Czasami poważnie chorujemy, nawet jesteśmy niepełnosprawni. Czy to oznacza, że musimy się już poddać i nie walczyć? To na pewno wydawałoby się łatwiejsze. Ale korzystniej dla nas i naszych bliskich, gdy staramy się walczyć. Wtedy możemy również stać się zachętą dla innych osób, które znajdują się w podobnej bądź gorszej sytuacji.

Myślenie o innych sprawia, że wychodzimy ze swojego poczucia komfortu. Dodatkowo staramy się oceniać, jak nasze zachowanie i postępowanie może wpływać na drugich. Zainteresowanie takie decyduje o jakości naszego życia, więc tym bardziej powinniśmy się uczyć. Możemy to aktualnie czynić na różne sposoby. Na przykład coraz powszechniejsze są audiobooki. Dzięki temu również w ruchu możemy poznawać naprawdę ciekawe książki. A dzięki nim poszerzać swoje horyzonty.

Tak naprawdę nauka nie ma granic, więc zawsze możemy ją zgłębiać. Poznawać przez to nowe rzeczy, rozwijać się w różnych aspektach naszego życia zawodowego i osobistego. Na pewno dzięki temu nasze życie będzie znacznie ciekawsze.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij