Nauka języka angielskiego dla dorosłych – wyzwania i szanse

Nauka języka angielskiego dla dorosłych – wyzwania i szanse

Nauka języka angielskiego osób dorosłych różni się znacznie od tego, jak przeprowadza się zajęcia z dziećmi czy też nastolatkami. Dzieci można uczyć przez zabawę, osoby dorosłe muszą korzystać z innych metod. Trzeba wiedzieć, że źle poprowadzone lekcje mogą doprowadzić do sytuacji, w której dorosły uczeń zrazi się do zajęć i nie będzie chciał kontynuować nauki. Jakie są wyzwania i szanse w nauce języka angielskiego osób dorosłych? Oto najważniejsze z nich.

Dorosły uczeń to nie dziecko

Uczniowie dorośli i dzieci to dwie zupełnie inne grupy, które wymagają indywidualnego podejścia. Nawet jeśli w obu przypadkach zaczynamy od zera, to zupełnie inaczej prowadzi się lekcje z osobami pełnoletnimi niż z dziećmi. Przed lektorem języka stoją wyzwania i szanse, które mogą przynieść wiele satysfakcji, ale także mogą doprowadzić do porażek. Dlatego bardzo dobrze jest wiedzieć, co może być przeszkodą w nauce języka angielskiego dla dorosłych oraz jakie są szanse, na przeprowadzenie skutecznych lekcji angielskiego w tej grupie kursantów (sprawdź też wygodne opcje nauki angielskiego online na stronie Tutlo).

Nauka języka angielskiego dla dorosłych – wyzwania 

Wśród najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed nauczycielami języka angielskiego dla dorosłych znajdują się:

  • Przełamanie u kursantów strachu przed mówieniem w obcym języku – mówienie to chyba najczęstszy problem osób, które nigdy nie uczyły się angielskiego lub znają go na niskim poziomie i nie wiedzą, jak przełamać wewnętrzną blokadę przed konwersacjami. Najlepszym sposobem, by ją pokonać są rozmowy z native speakerami. Dzięki titlo.com takie zajęcia możesz odbyć nie wychodząc z domu. 
  • Brak systematyczności u kursantów – niestety wiele osób dorosłych jest aktywnych zawodowo, często mają własne firmy lub nienormowany czas pracy, co sprawia, że nie mają one czasu na regularne lekcje.
  • Konieczność wyboru odpowiedniej metody nauczania – wraz z wiekiem obniża się nasza zdolność zapamiętywania. Według „British Medical Journal” pamięć zarówno kobiet, jak i mężczyzn w przedziale wiekowym 45 – 49 lat spada o 3,6%, a po pięćdziesiątce wskaźnik ten rośnie. Dlatego przed nauczycielem stoi zadanie odpowiedniego prowadzenia zajęć, tak by ilość przyswajanego materiału była dostosowana do możliwości uczących się.

Nauka języka angielskiego dla dorosłych – szanse

Nauczanie osób dorosłych to dla lektora nie tylko wyzwania, ale także szanse, z których skorzystanie, że lekcje te przynoszą satysfakcję i nauczycielom, i słuchaczom. Zaliczamy do nich:

  • Swobodę wyboru materiałów i sposobu nauczania – w przypadku dorosłych słuchaczy nie ma ograniczeń, w jaki sposób przeprowadzimy lekcje. Możemy korzystać z dowolnych materiałów dopasowanych do wieku i oczekiwań kursantów. Ważne są przecież wyniki oraz przekraczanie kolejnych kamieni milowych.
  • Łatwe i jasne postawienie celów oraz oczekiwań – dorośli uczniowie wiedzą, czego oczekują do lekcji. Może być to nauka języka biznesowego, poprawa umiejętności konwersacji oraz doszlifowanie gramatyki i języka pisanego. W ten sposób wiemy, na co ukierunkowane muszą być nasze działania.
  • Łatwiejsze budowanie zaangażowania – dorosły uczeń bardziej potrafi zaangażować się w lekcje, szczególnie, gdy  a co za tym idzie więcej wyniesie z zajęć. Rozmowa z dorosłym może być dla lektora bardzo rozwijająca, bo toczy się równym partnerem. To z kolei pozwala na wprowadzenie do konwersacji zaawansowanego słownictwa, np. z dziedziny nauki czy polityki.

Jak zacząć naukę angielskiego dla dorosłych?

Przede wszystkim warto ustalić swoje oczekiwania, oraz cele, a następnie zrealizować je, wybierając odpowiednią metodę przekazania wiedzy. 

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij