Podobrazia malarskie – idealne tło dla Twojej twórczości

Podobrazie malarskie to podłoże, na którym można namalować obraz przy użyciu farb olejnych, akrylowych, temper, gwaszy lub pasteli olejnych. Podobrazia w postaci drewnianych desek są używane od tysięcy lat, natomiast płócienne podobrazia malarskie zaczęto stosować w XV wieku. Podobrazia, które można kupić w sklepie, są najczęściej już zagruntowane i przygotowane do malowania. Można jednak kupić także płótna niezagruntowane i przygotować je do użytku, stosując gesso.

Podobrazia malarskie – różnorodność materiałów i technik

Podobrazia malarskie wykonuje się z różnorodnych materiałów. Obok tradycyjnych podobrazi lnianych, które są najlepszym wyborem dla profesjonalistów, bardzo popularne, zwłaszcza wśród studentów i początkujących artystów, są także podobrazia bawełniane. Oba te rodzaje podobrazi znakomicie nadają się do tego, by namalować na nich obraz przy użyciu farb olejnych czy akrylowych. Interesującą opcją są też szczególnie odporne na wilgoć i promieniowanie UV podobrazia syntetyczne, które są wybierane głównie przez artystów lubiących eksperymentować z technikami malarskimi. Jako podobrazia malarskiego można też użyć płyty MDF lub panelu drewnianego.

Jak wybrać idealne podobrazie do swojego projektu?

Wybór podobrazia jest uzależniony od kilku czynników. Trzeba zapoznać się z właściwościami poszczególnych materiałów i dopasować je do swoich potrzeb i stylu pracy. Dobrze dobrane podobrazie ma duże znaczenie dla estetyki dzieła, może też znacznie ułatwić proces twórczy. Jeśli chcesz kupić podobrazie z lnu lub bawełny, postaw na najwyższej jakości impregnowane materiały. Należy też zastanowić się, czy wybrać zagruntowane podłoże, czy w stanie surowym.

Przygotowanie i pielęgnacja podobrazi – gruntowanie, naciąganie i konserwacja

Jeśli chcesz samodzielnie przygotować podobrazie, musisz najpierw je odpowiednio zaimpregnować i zagruntować, nakładając na płótno żelatynę i później grunt malarski. Możliwe jest też, że płótno było już zaimpregnowane żelatyną, wówczas stosuje się tylko gesso. Dzięki niemu farby będą się łatwiej nakładały i zużyjesz ich mniej, gdybyś malował lub malowała na niezagruntowanej powierzchni. Zazwyczaj nakłada się 2-3 warstwy gruntu. 

Czytaj:  Tabletki na popęd seksualny dla mężczyzn - jak działają, dla kogo są przeznaczone i jakie są ich potencjalne korzyści i ryzyko?

Prawidłowe naciągnięcie płótna na krosno wymaga odpowiednich umiejętności i czasu. Bardzo ważne jest to, aby udało się uzyskać odpowiedni stopień naprężenia materiału bez uszkodzenia krosna. Gotowe podobrazie malarskie jest w fachowy sposób zagruntowane i naciągnięte na krosna, dlatego nadaje się do pracy od razu po zakupie. 

Na koniec trzeba dodać, że warto też zaopatrzyć się w werniks, którego głównym zadaniem jest zabezpieczanie powierzchni wykonanego obrazu przed zniszczeniem.

​Alicja Wysocka
​Alicja Wysocka

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Od ponad 10 lat związana z edukacją, specjalizuje się w nowoczesnych metodach nauczania języka polskiego. Autorka licznych artykułów na temat kreatywnych sposobów prowadzenia lekcji oraz materiałów dydaktycznych dla nauczycieli. Prywatnie miłośniczka literatury współczesnej i podróży po Polsce.​

Artykuły: 3

3 komentarze

  1. Dzięki za wskazówki o gruntowaniu! To naprawdę pomoże mi w moich malarskich projektach. Czekam na więcej takich postów!

  2. Bardzo przydatne informacje! Cieszę się, że są różne rodzaje podobrazia. Na pewno wypróbuję bawełniane!

  3. Świetny artykuł! Zawsze chciałem wiedzieć, jak przygotować swoje podobrazia. Teraz czuję się pewniej, gdy zacznę malować!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *